Weekend: November 20-22, 2009

Weekend: November 20-22, 2009

Facebooktwitterredditpinterest

Every weekend, I will detail my activities and expenses to provide an example of how to implement a frugal mindset while still having a fun and active life.

Friday

On Friday, I made myself a chicken quesadilla and just relaxed at home. I did some sewing and played more video games. Not too exciting, I know, but I worked late and just didn’t feel like going back out.

Friday Total Cost: $0

Saturday

This Saturday was one of my laziest Saturdays in a long time! It was a beautiful day so I drove to the local park and ran on the pleasantly quiet running trail there. Then I spent the afternoon making cookie dough, going grocery shopping, and played some Ratchet & Clank. I made sloppy joes for dinner (the real kind, not the weirdo nj kind) and watched The Island thanks to netflix. It’s extremely rare for me to not go out on a Saturday, however, I had plans on Sunday so I was figured it would be best to adjust my spending day for the weekend.

Saturday Total Cost: $0 (not including groceries in this)

Sunday

Surprisingly, Sunday was the key day of my weekend. I went to an indoor rock climbing facility with a local Meetup Group. The belaying class, climbing fee and equipment rental came to $28 with the group rate. I had a great time! I then spent the afternoon lounging around with my sore arms and legs, doing some reading and more game playing. I ate lunch at home and made a simple dinner and really just relaxed for the rest of the evening.

Sunday Total Cost: $28

Total Weekend Cost: $28

Facebooktwitterredditpinterest

2 Replies to “Weekend: November 20-22, 2009”

  1. Wow, $28 is pretty cheap for rock-climbing. My brother is a big fan, I always thought it was more expensive. You’re really keeping your costs low. What are they like during the week? I can’t tell how much you end up spending on going out and shopping, etc.

  2. The normal price for the class and day-pass is $35, but since I went with a group I was able to get the discounted price, which definitely helped. For just a day-pass and equipment rental, it’s $23. While not something I would want to do weekly (though they do have monthly passes), it is affordable enough to do once a month.

    As far as weekly spending, I really don’t do much of it other than my grocery shopping trips that I post separately. I might compile a weekly post of expenditures. I’ll have to see.

Comments are closed.